Beşamel Soslu Sebzeli Makarna

celikci

New member
Beşamel Soslu Sebzeli Makarna Tanımı İçin Malzemeler

• Yarım paketten biraz az makarna
  • 1 adet patlıcan (orta boy)
  • 1 adet yeşil biber (büyük)
  • 1 adet domates
  • Yarım soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı biber salçası
  • 1 çay kaşığı domates salçası
  • 2 adet et suyu
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pulbiber
Üzeri için

• Kaşar peyniri
  • Hazır beşamel sos (1 tepeleme yemek kaşığı)
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik süt
Beşamel sos için

• 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı süt
  • İsteğe bağlı olarak bir ölçü karabiber
  • bir daha isteğe bağlı olarak muskat rendesi
  • Bir tutam tuz
Beşamel Soslu Sebzeli Makarna Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Beşamel sosu ben bu kere hazır olarak kullandım. Siz dilerseniz kendiniz de yapabilirsiniz.
  2. Bunun için yağları güzelce eritin.
  3. Unu, kokusu çıkıncaya kadar kavurun.
  4. Üzerine sütü ve isteğe bağlı öbür gereçleri ekleyin ve kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişirin.
  5. Sıcak olarak kullanın.
  6. Şimdi gelelim makarnamıza.Öncelikle ben büyük sebzeli makarna kullandığım için yarım paketten daha az kullandım. Siz makarnanızın büyüklüğüne bağlı olarak istediğiniz kadar ayarlayabilirsiniz.
  7. Kaynayan tuzlu suyumuza makarnalarımızı ek ediyoruz ve orta ara karıştırarak düzgünce pişiriyoruz.
  8. Diğer tarafta yağımızın içerisine doğramış olduğumuz (ben makarnalarım büyük olduğu için sebzelerimi de büyük doğramayı tercih ettim, siz istediğiniz büyüklükte doğrayabilirsiniz) patlıcan, biber, soğan ve sarımsaklarımızı sırayla ek edip güzelce kavuruyoruz.
  9. Pişen sebzelerimizin üzerine salçalarımızı da ek edip bir ölçü daha kavuruyoruz. Şayet karışık salça kullanmak istemiyorsanız dilerseniz 1 tatlı kaşığı istediğiniz salçadan kullanabilirsiniz.
  10. Tuzumuzu ve baharatlarımızı da ek ediyoruz.
  11. Kabuklarını soyduğumuz domateslerimizi de sebzelerimizin üzerine ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Ben bu kademede 2 adet et suyu kullandım. Hem lezzet kattı tıpkı vakitte sebzelerimizin hayli kuru bulunmasına pürüz oldu.
  12. Makarnamızın suyunu süzüp pişen sebzelerimiz ile güzelce karıştırıyoruz.
  13. Aslında bu türlü de tüketebilirsiniz lakin beşamel soslu ve kaşar peynirli süper oluyor.
  14. Hazırlamış olduğumuz beşamel sosu üzerine döküyoruz.
  15. Kaşar peynirimizi de rendeliyoruz ve 175 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.Afiyet olsunn.
    ☺
    .
Beşamel Soslu Sebzeli Makarna Tanımı Fotoğraflı Yapılışı