Belediye başkanı ve arkadaşlarının maaşları artıyor. Muhalefet bu çirkin “tokatlamayı” eleştiriyor.

Becayiş

New member
Politikacıların ulusa zor zamanlarda alçakgönüllü davranmaları ve son yıllarda görülmemiş ekonomik durgunluk ve enflasyona karşı koymaları çağrısında bulunduğu bir dönemde, insanların oldukça iyi durumda olduğu yerler var. Bu tür refah ve büyüme vahalarından biri Pardubice'nin dördüncü bölgesindeki küçük belediye binasında bulunmaktadır. Son yıllarda düzenli olarak oradaki politikacılara ve yetkililere katılıyor. Ancak muhalefet temsilcilerine göre bu, makul yönetimin kapsamı dışındadır.

“Muhalefet olarak, bir buçuk yıl boyunca, koalisyonla iç müzakereler konusunda dördüncü bölgede YES, Birlikte Pardubice ve Žijeme Pardubice için koalisyonun gerçekten çirkin 'tokat atmasına' doğru bir şekilde dikkat çektik ve bunu havalandırmadık. herhangi bir şekilde halka açık. Ancak konseyin son toplantısından sonra sabrımız taştı” diye yazdı ODS bölge ve şehir temsilcisi Karel Haas Facebook'ta sayıları da ekledi.

İlk bakışta etkileyici görünüyorlar. Ve bu özellikle, ODS'den Petr Heřmansky liderliğindeki koalisyonun belediye binasına tamamen hakim olduğu geçen yıl olan 2021 yılıyla karşılaştırıldığında. Haas'a göre o dönemde şehir bölge ofisinin iç operasyonlarının maliyeti 10,3 milyon dolardı (bunun içinde çalışanların maaşlarının maliyeti 4,7 milyon, eğlence ve hediyelerin maliyeti ise 11.537 krondu).

Ancak bu yıl şehrin en küçük bölgelerinden birinin küçük belediye binası, işletmesi için neredeyse 19 milyonu yutuyor. “Bu üç yılda yüzde 84'lük bir artış! Çalışan maaşlarının maliyeti yüzde 55 artışla 7,3 milyon, ağırlama ve hediyelerin maliyeti ise 105 bin olacak, dolayısıyla burada yüzde 810'luk bir artış yapmamız gerekiyor.” Haas.

ANO'dan şehir bölgesinin belediye başkanı Jan Procházka, rakamların uygun olduğunu kabul ediyor. Ancak ona göre bu skandal bir şey değil. “Belki de içeceklerle dramatik görünebilir. Ancak bu, toplantılarımızdaki sandviçler için değil, insanlar için düzenlediğimiz bölge etkinliklerindeki ikramlar için” dedi Procházka.

Belediyedeki maaş artışlarına gelince, aslında devletin memur ve siyasetçilerin maaşlarına yaptığı zamlara az çok yanıt verdiklerini söylüyor. “Hükümetin onayladığı doğrultuda yaptık. Bence bunu iyi yapıyoruz ve Bay Haas bizi eleştirebileceği konular arıyor” dedi Belediye Başkanı Procházka.

Pardubice for People derneğinden altıncı şehir bölgesinin belediye başkanı Petr Králíček de bu görüşte. “Tablolar dönüyor. Ücretler artıyor, siyasetçilerin ve memurların maaşları sanırım son zamanlarda üç kat arttı. İtfaiyecilerin, öğretmenlerin ve diğerlerinin maaşları artırılıyor. Bunda çılgınca bir şey görmüyorum” dedi Králíček, ancak Belediye Başkanı Procházek'in görevi için özgür olmamasından da hoşlanmadığını hemen ekledi. Aslında bunu belediye başkan yardımcılarıyla birlikte “yardımcı” olarak yapıyor. “Dördünün durumu farklı, orada herkes rahat değil ve ben bunun yanlış olduğunu söylüyorum. Bölgeyi kimin yönettiğinin belli olması için boş bir belediye başkanı ve belediye başkan yardımcısı olmalı” diye ekledi Králíček.

Ayda 52 bin karşılığında “Vedlejšák”

Ancak istikrarsız bir belediye başkanı olmanın bir avantajı var. Tek işi belediye başkanlığı olan kişinin maaşı kanunda açıkça belirlenirken, tahliye edilmeyenlerin maaşı değiştirilebiliyor. “Bu seçim döneminin başlangıcından bir buçuk yıldan kısa bir süre sonra, Procházko belediye başkanı kendi maaşını yüzde 19 oranında, yani ayda 8.281 kron artırmayı teklif etti ve oy kullandı. Şimdi belediye binasında 51.713 yarı zamanlı çalışıyor” diyen Haas, benzer bir uygulamanın kamuoyunda ilçelerin çok pahalı olduğu izlenimini yaratabileceğine inanıyor.

Ancak asıl geçim kaynağı sigorta sektörü olan Procházka, halk nezdindeki konumunu savunacağından emin. “İlçeye ne gerekiyorsa iş veriyorum. Günde üç saat burada değilim. Boş çalışma zamanım var, zaman ayıracağım. Eğer rahat olsaydım etkileşimdeki fark sıfır olurdu. Neyse ki vatandaşlar öfkeli muhalefeti değil beni değerlendirecek” diye ekledi Procházka.

Ancak diğer ilçelerde maaşlar bu kadar hızlı artmıyor. Ve örneğin ANO'dan Dukla Jiří Rejda'nın belediye başkanı üzgün. Politikacı, “Sekrete bu konuda ne yapabileceğimizi hemen soracağım” dedi.