Başardın, Machal. Tiyatro, Kuňka'da S cherty no jersty masalını sunacak

Becayiş

New member
Kunětická hora'nın açık havası için mümkün olduğunca çok izleyicinin ilgisini çekecek bir tiyatro eseri nasıl seçilir?

Tercihen adı en azından ziyaretçilerin merakını uyandıracak kadar iyi bilinmeli, izleyiciyi dış mekana bilet satın alma riskini göze alacak ve hava uygun olursa bekleyecek kadar köklü olmalıdır. Kunětická hora yönetimindeki sahneyi iki veya üç sezon boyunca satacak bir başlık seçmek hiç de kolay değil.

Seçim başarılı olursa, ilk seyirci bunu Cumartesi günü değerlendirecek ve Východočeské divadlo, S čerty nejú žerty masalını sunan ilk tiyatro grubu olacak. En azından şampiyonluk bahsi işe yaradı. Şubat ayında Dorota Máchalová, Cehennem Prensi, Janko, Karga Sırasındaki Şeytan için biletler satışa çıktığında, bu iki hafta sürdü ve neredeyse tüm plastik sandalyeler sahiplerini buldu.

“Bu henüz olgunlaşmamış bir tahılı yeniden satmak gibi ve onu farelerin yiyip yemeyeceğini bilmiyorsunuz. Bunu aklımızda tutarak, taahhüdümüzü yerine getirmek için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı düşünüyorum. Bu kadar iyi bilinen bir oyunu zaten seçtiğimizde seyirciyi hayal kırıklığına uğratmamak çok daha tehlikeli oluyor” dedi dramaturg Jana Uherová.

Bir gösteriye 630 kişi gelebilir. Haziran ve Temmuz başında sunulan on gösteriden son biletler kaldı.

Tiyatronun düzenli yönetmeni Petr Novotný yönetimi devraldı. Štěpán Pospíšil'i, filmde Karel Heřmánek'in unutulmaz bir şekilde canlandırdığı cehennem prensi Petr Máchal'in baş rolüne, Ladislav Špiner'e verdi. Cehenneme götürülmesi gereken Dorota Máchalová'yı Petra Janečková canlandırıyor. Lanet olsun, bunu yapmaya çalışacak olan Janko, Jiří Háb'ın topluluğuna yeni katılan biri. Tiyatro uzun süredir Ondřej Vetchý rolünü tiyatro sahnesine aktaracak birini arıyordu, ta ki oyuncu seçimi sırasında Opava'daki tiyatrodan gelen bu oyuncuyu seçene kadar.

Yönetici rolü iki Peps tarafından oynanacak

Viktor Preiss'in başarılı olduğu, belirgin bir doğum lekesine sahip kalitesiz bir yönetici rolü kime emanet edilmeli? Adrenalinin tiyatroya çarptığı yer burası. Yönetmen başlangıçta Josef Pejchal'a güveniyordu. Ancak hastalandı ve bu yüzden Yönetmen Kimdir dizisinde Pejchal karakterini canlandıran Josef Láska peri masalının içine “sıçradı”. Bu aktörler dönüşümlü olarak çalışacak. Tuhaf Angelina rolünü küçük kız kardeşi Adélka Karolína Šafránková Veronika Malá canlandırıyor.

Buradaki paradoks, yönetmen Novotný'nin bu peri masalını bilmemesiydi.

“Mirek Dlouhé'nin çok iyi bir arkadaşıydım (Petr Máchal'ın filmdeki temsilcisi, not ed.), Viktor Preiss dahil diğer birçok aktöre bayılıyorum. Özellikle oyunculuklar sayesinde film beni heyecanlandırdı. Filmi tiyatro uyarlaması olarak yeniden yazan Novotný, “Bunu arka arkaya yaklaşık on iki kez oynadım” dedi. Bu proje üzerinde, sonuçta Novotný'ye bu tiyatro ipucuyla gelen Martina Mejzlíková ile çalıştı.

“Oyuncu kadrosundan bu kadar çok görüş, fikir, istek, rica, birbirlerine neyi, nasıl söylemek istedikleriyle karşılaştığım bir durum hatırlamıyorum. Novotný, oyuncuların bu şekilde canlı olarak birlikte çalışmasından daha güzel bir şey olamaz” dedi.

Seyirciyi, It's a asi! gibi en sevdikleri duyuruları bekleyen bir tür kontrolörler gibi ele alıyor. Seni bir tavşana indiriyorum! Aynı zamanda oyuncular da kendi duyurularıyla geldiler.

Orijinal TV masalının prömiyeri 1984'te yapıldı, yönetmenliğini Hynek Bočan yaptı ve senaryosu Jiří Just'e aitti. Şu ana kadar başka hiçbir tiyatro masal denemedi.

“Amatör bir topluluk sahneye çıkıyor. Şeytanlarla şaka yapılmaz ama bunun dışında hiçbir profesyonel tiyatro bu konuyu ele almadı. Bunu ilginç buldum, bu yüzden Tiyatro Enstitüsü'nün kayıtlarına baktım ve bu gerçekten doğru” dedi Uherová.

Masalın içeriği biliniyor. Açgözlü üvey annesi onu değirmenden ve ebeveynlerinin tüm mallarından mahrum bırakan genç değirmenci Peter hakkındadır. Bu nedenle Petr dünyada mutluluk aramaya koyulur ancak bunun yerine kendini hapse atar ve savaşa katılmak zorunda kalır. En kötü durumda, cehennem ona yardım elini uzatır ve Petr, genç şeytan Janko ile birlikte dünyanın kötülüklerine karşı savaşmaya başlar.