Bakanlıktan okul laboratuvarına – NRW Okullar ve Eğitim Bakanı DLR_School_Lab’ı ziyaret etti

celikci

New member
6 Şubat 2019’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti (KRV) Okullar ve Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer, Köln’deki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) öğrenci laboratuvarını ziyaret etti. DLR yönetim kurulu üyesi Klaus Hamacher’in eşlik ettiği bakan, DLR’nin genç yetenekleri teşvik etme taahhüdünü öğrendi.

Ülke çapındaki 13 DLR_School_Lab’da her yıl yaklaşık 40.000 öğrenci araştırma dünyasını tanıyor. Havacılık, enerji ve ulaşım araştırmalarındaki mevcut projelerle ilgili, yaşa uygun kendi uygulamalı deneylerini yürütürler. Bu, bilim konularına olan ilgiyi teşvik etmek içindir. Aynı zamanda, genç misafirler için bir eğitim kursu veya kariyer seçme perspektifleri açılır.

Çeşitli deneyler

Köln okul laboratuvarı başkanı Dr. Richard Bräucker tarafından yapılan kısa bir girişten sonra, Bakan Gebauer çeşitli deneyleri kendi gözleriyle görme fırsatı buldu. Bakan, Bergisch-Gladbach’taki Otto-Hahn-Gymnasium ve Köln’deki Heinrich-Mann-Gymnasium’dan öğrencilerle birlikte, ağırlıksızlık araştırması, uçak motorlarından gürültü azaltma ve diğer DLR projeleri üzerinde deneyler gerçekleştirdi.

Okul Bakanı Yvonne Gebauer, DLR_School_Lab tarafından sunulan çok çeşitli olanaklardan etkilenmişti: “Gençlere doğa bilimlerine ilgi duymaları için ilham vermek istiyoruz. Toplumumuz, teknolojik ilerleme için iyi eğitimli genç personele bağlıdır. Okuldaki öğrenci laboratuvarı Alman Havacılık ve Uzay Merkezi bu Katkıda önemli bir katkı sağlıyor. Burada öğrenciler kendi deneylerini yapıp MINT konularının ne kadar heyecan verici olduğunu ilk elden deneyimleyebiliyorlar. Bu ders için büyük bir motivasyon kaynağı.”

Genç bilim adamlarının tanıtımı

DLR_School_Labs deneyleri, ilgili yerin araştırma önceliklerine dayanmaktadır. Her yıl 5000 kadar öğrencinin bakıldığı Köln’de konu yelpazesi çok çeşitlidir: programda havacılık ve uzayın yanı sıra güneş enerjisi ve yakıt pilleri ile ilgili deneyler de yer almaktadır. Çocuklar ve gençler, okulda edindikleri bilgilerin ne için kullanılabileceğini ve fiziğin ve diğer bilimsel disiplinlerin günlük yaşamda hangi uygulamalara sahip olduğunu öğrenirler.

“DLR, araştırma çalışmalarını ‘Yarın için bilgi’ sloganı altında yürütüyor. Ancak yarın için bilgi aynı zamanda yarından sonraki günün bilgi taşıyıcılarına göz kulak olmamız ve onların eğitimleriyle ilgilenmemiz anlamına da geliyor. DLR_School_Labs’te biz STEM konularına ilgi geliştirin ve ideal olarak öğrencileri daha sonra öğrenci ve doktora öğrencisi olarak tekrar göreceğiz.” dedi DLR yönetim kurulu üyesi Klaus Hamacher.

DLR_School_Labs teklifi şu anda ortaokul öğrencilerine yöneliktir. Genç yeteneklerin DLR teşviki, eğitim zinciri boyunca birçok başka önlemi de içerir: ilkokullar için öğretim materyalleri ve kariyer odaklı stajlardan öğrenciler için fikir yarışmalarına ve zorlu bir yüksek lisans programına kadar. DLR_next ile DLR, gençler için popüler bir bilgi portalı da işletir.