“Baba bir karakterdi.” Ünlü otelci Gestapo tarafından idam edildi, kızı henüz bir yaşındaydı

Becayiş

New member
Arnošt Košťál, arkadaşları arasında Erna olarak anılır. Pardubice direnişinin büyük kişiliği. Veselka Otel’de Josef Valčík’i Gümüş A paraşütçü Operasyonu’nda paraşütçü garsonu olarak işe aldı. Ve Gestapo üyeleri de ünlü kuruluşuna eğlence için gittiğinden, onların niyetleri hakkında yeni bilgiler edindi ve bunları daha sonra başkalarına aktardı.

Ama etrafındaki ilmik de daralmaya başladı. Gestapo onu 2 Temmuz 1942’de direniş faaliyetleri nedeniyle idam etti.

“Korkunç şeyler olduğunda bir yaşındaydım. Ben Jiří Strach’ın Gümüş A Operasyonu filmindeki bebek arabasındaki hayali çocuğum” diyor Erna Košťála’nın en küçük çocuğu Anna Bekárková.

Bu nedenle babasına dair hiçbir anısı yoktur. Ancak babasının nasıl bir karakter olduğunu her taraftan duydu. “Babamın takdir edilmesi ancak Kadife Devrim’den sonra oldu. Sosyalizmde heydrichiad insanların unutmaya çalıştığı bir şeydi” diyor Bekárková.

Gümüş Operasyon filminde bir baba tamamen farklı görünüyordu ama kötü bir şekilde yapılmamıştı. Daha ziyade Pardubice’de başka türlü sonuçlanamayacak şekilde inşa edilmesi beni rahatsız etti çünkü herkes her şeyi biliyordu.
Anna Bekárková

Bu özel makaleyi okuyun iDNES Premium aboneliğiyle

Bugün katılın ve şunları edinin:

• iDNES.cz, Lidovky.cz ve Express.cz içeriğine sınırsız erişim
  • Tanınmış yazarlardan 30.000’in üzerinde premium makale
  • Okuyucuda gazete ve dergilerimize çevrimiçi ve ücretsiz erişim