‘Atmosferik ırmak’ OHAL getirdi

bencede

New member
Günlerdir “atmosferik nehir”in yol açtığı şiddetli fırtına ve sel kararı güç günler geçiren ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, büyük çaplı kesintiler niçiniyle onbinlerce şahsa elektrik verilemiyor.

YENİ İKAZLAR YAPILDI

Ulusal Hava Durumu Servisi, yağmur ve rüzgarın güneye gerçek yayıldığını ve bu hafta başlarında fırtınanın şiddetini artırabileceği ikazında bulundu. Marin, Napa, Sonoma ve Mendocino yerleşimleri başta olmak üzere San Francisco Körfezi’nin kuzeyindeki bölge için yeni sel ihtarları yapıldı. Sacramento’nun güneydoğusundaki Wilton bölgesinde yaşayanlar için ise sel tehdidi niçiniyle tahliye buyruğu verildi. Eyalette hayatı olumsuz etkileyen atmosferik ırmaklar nadiren bu sıklıkta görülüyor.

ELEKTRİK BADİRESİ BÜYÜYOR

ABD’deki büyük elektrik kesintilerini rapor eden poweroutage.us’a nazaran Cumartesi sabahı 68.000’den çok kişi eyalette elektriksiz kaldı. 26 Aralık’tan beri olumsuz hava şartlarıyla boğuşan Golden State kentinde 19 kişi ömrünü kaybederken, biroldukca kişi meskenlerinden

tahliye edildi.

BIDEN’DAN FEDERAL YARDIM EMRİ

Bölgede yaşanan kriz niçiniyle ABD Lideri Joe Biden, cumartesi günü Kaliforniya için olağanüstü hal ilan ederek felaketin tesirlerini hafifçeletmek için federal yardım buyruğu verdi. Bun göre Merced, Sacramento ve Santa Cruz kentlerinde krizden etkilenenlere devlet yardımı yapılacak. ABD basınına konuşan Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, fırtına ve selin sebep olduğu olumsuz hava şartlarının son iki yılda orman yangınlarından daha fazla can kaybına yol açtığını söyleyerek, Lider Biden’dan federal yardım beklediklerini belirtti.

Yüzyılda bir görülüyor

Atmosferik ırmaklar, alçak irtifa rüzgarları tarafınca kuvvetli bir biçimde itilen, kimi vakit kasırga suratına ulaşan, gökyüzündeki su buharı ırmaklarıdır. Bu fırtınalar, kimi bölgelerde yüzyılda bir görülebilecek sellere niye olabilir.