At muhtemelen şaşırmıştı. Váňa, taksiyi değiştirmeyeceğim, bu mükemmel bir engel diyor

Becayiş

New member
Dokuz yaşındaki at Stuke yarışa hırslı bir şekilde başladı ve Pardubice yarışındaki ilk gösterimi sırasında hain Taksileri kovalayan ilk kişi oldu. Pazartesi günü iDNES.cz’ye konuşan deneyimli son sınıf öğrencisi Josef Váňa, “Koç bana jokeyin ilk dalgada yer alması gerektiğini söyledi, ancak ilk dalgada tempoyu belirlememesi gerektiğini söyledi” dedi. “Fakat ilk iki engeli mükemmel bir şekilde atladığı için önde kaldı, işleri berbat etti ve sola doğru bir döngü yaptı.”

Radek Holčák tarafından eğitilen at, diğer altı atla çarpıştı ve bu talihsiz kazadan kurtulamadı. “Onda kusur bulmayacağım. Taksilere benzer atlayışların yapıldığı elemede üçüncü oldu. Stuke iyi bir attı ama görünüşe göre bir şeylerden korkuyordu” diye inanıyor Váňa.

Sakatlanan defans oyuncusu Lukáš Matuský’nin yerine oturan Fransız jokey Benoit Claudic, duruma artık engel olamadı.

“Çok sayıda talihsiz tesadüf yaşandı. Önümüzdeki yüz yıl boyunca buna benzer bir şeyin yaşanmaması mümkün,” diye düşünüyor kendi kariyerinden böyle bir vakayı hatırlayan Váňa.

1993 yılında, Velká Pardubická’nın sekiz kez kazananı, Barok atıyla birlikte dövüşürken, Taksiler hendeğinde aynı karamsarlıkla karşılaştı. “Rus binici Kruşçenko sağ tarafa gitti ve atlamadan hemen önce aynı döngüyü yaptı. Ve tabii ki hepimiz düştük” diye anımsıyor yıllar sonra.

O zamanlar başlangıçta yalnızca dokuz at vardı ve kitlesel bir çarpışma nedeniyle Büyük Pardubice’yi yalnızca bir katılımcı bitirdi, yalnızca jokey Libor Štencl ve aygır Rigoletto bitiş çizgisini geçti.

Bir yıl önce Taksi hendeklerindeki yarış bazı sürücüler için sona erdi, ancak bu seferki zorluk nedeniyle değildi. Bir grup hayvan hakları aktivisti, 102. etabın startını engellemeye çalışarak yarış sırasında piste ulaştı. Atlar yavaşlamak zorunda kaldı ve uygunsuz bir durumda engele yaklaştı.

1992’de protestocuların Velká Pardubická hattına sızması:

Váňa şöyle devam ediyor: “1993’ten beri Taksilere düşmedim, tıpkı bir hasır engel gibi atların üzerinden atladım ve hiçbir şey olmadı” diye devam ediyor.

Ancak organizatörler yine de ünlü tuzağı değiştirmeye karar verdiler. İlk değişiklik 1888’e dayanıyor, 1994’te çit indirildi, hendek derinliği iki metreden bire indirildi ve iniş yüzeyinin açısı azaltıldı.

“Birdenbire artık o kadar da kötü değildi. İyi hazırlanmış atlara bindiğimde hiçbir şeyin olmayacağına ve atın Taksilerin üzerinden atlayacağına ikna olmuştum” diyor Váňa. “Bugünlerde onu hasır bir engel olarak görüyorum. Ama ne yazık ki benzer bir sorun onda da yaşanabiliyor.”

Bazı rakamlar daha yüksek bir sayıya işaret etse de, Taksiler’in hendeklerinde şimdiden 26 at telef oldu. Şimdiye kadar engelin son modifikasyonu 2021 yılında iniş kenarının yumuşatılmasıyla gerçekleşti. Organizatörler şu anda güvenlikle ilgili bir tartışmaya da hazırlanıyorlar.

“Düzenlenecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Tüm hayatını at yarışına adayan Váňa, taksiler mükemmel” diyor. Örneğin kitlesel bisiklet kazalarını anımsıyor: “Birçok spor dalında bir sporcu diğerlerini engelliyor ve hepsi birbirinin üzerinden uçuyor.”

Ancak Pazar günkü yarıştan sonra karşıt görüşler ortalıkta dolaşıyor. Váň’ın atı Sottovento’nun Pardubice hipodromunda ölmesinin ardından 2020 yılında oluşturulan dilekçeyi çok sayıda kişi imzaladı. Stuk’un ölümünün ardından hızla yeni isimler ekleniyor, tartışmalarda izleyiciler Taksiler’in hendeğinin iptal edilmesi çağrısında bulunuyor.

Ancak henüz taze olan tartışmalar bağlamında, başka bir güvenlik düzenlemesinin hain bir engel bekleyip beklemediğini tahmin etmek zor.