ABD’den Ukrayna’ya 150 milyon dolarlık ek gereç

bencede

New member
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Kremlin’in haksız ve acımasız savaşının başlamasının üzerinden iki aydan fazla bir süre geçerken, Ukrayna halkının başardıklarından etkilenmemek mümkün değil. Ayrıyeten başarılı olacaklarına inanmamak da mümkün değil zira uğraş etme iradesine ve maharetine sahip olduklarını gösterdiler.” tabirlerini kullandı.

Ukrayna’nın Rusya’nın taarruz ve yıkımlarına karşın “özgür ve bağımsız bir ülke” olarak kalacağını vurgulayan Blinken, “Başkan’dan (Joe Biden) gelen bir yetki uyarınca, Ukrayna’ya daha fazla acil askeri yardım sağlamak için ABD Savunma Bakanlığı envanterinden 150 milyon dolar pahasında ek silah ve teçhizatın çekilmesine müsaade veriyorum. Bu yetki, Ağustos 2021’den bu yana Ukrayna için Savunma Bakanlığı envanterlerinden yapılan dokuzuncu silah, teçhizat ve materyal alımıdır.” açıklamasında bulundu.

Blinken, bu yardım paketi ile bir arada Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı 24 Şubat’tan bu yana yapılan ABD yardımlarını 3,8 milyar dolara çıkardığına dikkati çekti.

“Bu paketteki kabiliyetler, Rus kuvvetleri doğu Ukrayna’da akınlarını sürdürürken, Ukrayna’nın gayret için kritik muhtaçlıklarını karşılamak üzere tasarlandı. Pakette 25 bin 155 mm top mermisi; 3 AN/TPQ-36 topçu radarları, elektronik sinyal karıştırma ekipmanı öbür saha ekipmanı ile yedek modülleri bulunuyor.”