ABD’den Rusya’ya karşı yeni atılım: Orduya yetki verildi

bencede

New member
Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Kremlin’in haksız ve acımasız savaşının başlamasının üzerinden iki aydan fazla bir süre geçerken, Ukrayna halkının başardıklarından etkilenmemek mümkün değil. Ayrıyeten başarılı olacaklarına inanmamak da mümkün değil zira gayret etme iradesine ve marifetine sahip olduklarını gösterdiler.” tabirlerini kullandı.

Ukrayna’nın Rusya’nın hücum ve yıkımlarına karşın “özgür ve bağımsız bir ülke” olarak kalacağını vurgulayan Blinken, “Başkan’dan (Joe Biden) gelen bir yetki uyarınca, Ukrayna’ya daha fazla acil askeri yardım sağlamak için ABD Savunma Bakanlığı envanterinden 150 milyon dolar bedelinde ek silah ve teçhizatın çekilmesine müsaade veriyorum. Bu yetki, Ağustos 2021’den bu yana Ukrayna için Savunma Bakanlığı envanterlerinden yapılan dokuzuncu silah, teçhizat ve gereç alımıdır.” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

Blinken, bu yardım paketi ile birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı 24 Şubat’tan bu yana yapılan ABD yardımlarını 3,8 milyar dolara çıkardığına dikkati çekti.

Söz konusu 150 milyon dolarlık dayanağın bilgilerina ait açıklama yapan Pentagon Sözcüsü John Kirby ise şu tabirlere yer verdi:

“Bu paketteki kabiliyetler, Rus kuvvetleri doğu Ukrayna’da taarruzlarını sürdürürken, Ukrayna’nın çaba için kritik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı. Pakette 25 bin 155 mm top mermisi; 3 AN/TPQ-36 topçu radarları, elektronik sinyal karıştırma ekipmanı başka saha ekipmanı ile yedek modülleri bulunuyor.”