ABD’den Çin’e “Rusya’ya yardım” uyarısı: Yaptırımlarla tehdit etti

bencede

New member
Ukrayna savaşında yirminci gün geride kalırken, Batılı ülkeler ile Rusya içindeki tansiyon Çin’e sıçrama işaretleri gösteriyor. Savaş öncesi Rusya’ya dayanak açıklamalarında bulunan Pekin idaresi, başta ABD olmak üzere Avrupalı ülkeler tarafınca savaşa taraf olmama konusunda uyarılmaya başlandı.

Pazartesi günü ABD ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komitesi Ofisi Yöneticisi Yang Cieçı’nın 7 saate varan görüşmesinin akabinde Beyaz Saray’dan Pekin’e tehdit üzere açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki düzenlediği günlük basın toplantısında, Çin’in Rusya’nın savaş uğraşlarını desteklemek için askeri yahut rastgele bir biçimde yardım sağlaması halinde, ABD ve müttefiklerinin harekete geçmeye hazır olduğunu kaydetti.

‘HAREKETE GEÇMEYE HAZIRIZ’ İLETİSİ

Rusya’nın Çin’den askeri gereç talebinde bulunduğuna ait savlara değinen Psaki, “Kullanmamız gerektiğinde, Avrupalı ortaklarımızla koordineli olarak emrimizde bir dizi araç var” tabirleriyle Çin’in de mümkün yaptırımlara maksat olabileceği iletisini verdi.

YAPTIRIMLAR DELİNİRSE SONUÇLARI OLUR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da Beyaz Saray ile paralel bir açıklama yaptı. Price, ABD’nin ve Batı’nın Ukrayna savaşı niçiniyle Rusya’ya yaptırımlarının ortada olduğuna işaret ederek, “Çin, Rusya’ya askeri manada ya da yaptırımları delecek biçimde yardım ederse bunun sonuçları olur” diye konuştu.

YARDIM KONUSUNDA İSTEKLİ

Öte yandan ABD’nin Şubat ayının son günlerinde Avrupalı ülkeleri, Rusya’nın Çin’den silahlı insansız hava aracı istediğine yönelik istihbarat paylaşımında bulunduğu ve ikazda bulunduğu açıklandı. Financial Times’ın haberine göre, Rusya ayrıyeten, karadan havaya füze dahil olmak üzere istihbarat gereçleri ile başta zırhlı araçlar olmak üzere lojistik ve takviye araçları istediği kaydedildi. Pekin’in Moskova’ya askeri yardım konusunda istekli olduğu aktarıldı.

6 BİN 400’E ULAŞTI

Öte yandan global yaptırım izleme bilgi tabanı Castellumai’nin bilgilerine nazaran, Rusya 22 Şubat’tan itibaren 3 bin 646 yeni yaptırıma maruz kaldı. bu biçimdece Rusya’ya uygulanan yaptırımların sayısı 6 bin 400’e ulaştı. Rusya, 3 bin 616 yaptırımın uygulandığı İran’ı, 2 bin 608 yaptırıma maruz kalan Suriye’yi ve 2 bin 77 yaptırımın uygulandığı Kuzey Kore’yi geride bırakmıştı.

Wang Yi

KRİZİN KESİMİ DEĞİLİZ

ABD’nin Çin’i maksat alan açıklamalarına, Pekin’den dolaylı yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin İspanyol mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde, “Çin’in krizin bir modülü olmadığı ve yaptırımlardan en az biçimde etkilenmeyi beklediğini” söylemiş olduği açıklandı. Wang Yi, ülkesinin Batı’nın Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlarından etkilenmek istemediğini söylemiş oldu.

Biden Avrupa cinsine hazırlanıyor

ABD basınında yer alan haberlere göre, ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna işgali daha sonrası müttefiklerle yakın temaslarda bulunmak üzere Avrupa çeşidi düzenlemeye hazırlanıyor. Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan haberde, görüşmelerin devam ettiği ve seyahatin Belçika’nın başşehri Brüksel’den başlayabileceği söz edildi. Geçtiğimiz hafta Lider Yardımcısı Kamala Harris, Polonya ve Romanya’ya ziyaretler gerçekleştirmişti.