ABD’de domuzdan beşere birinci kalp nakli

bencede

New member
Maryland Hastanesinden yapılan açıklamada, birinci sefer yapılan ve son derece deher neysel olarak gerçekleştirilen ameliyattan 3 gün daha sonra hastanın düzgün durumda olduğu açıklandı.

Ameliyatın, nitekim işe yarayıp yaramadığını bilmek için epey erken olsa da hayat kurtaran nakiller için bir gün hayvan organlarını kullanma konusunda “onlarca yıl süren arayışta bir adım” olduğu söz edildi.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezindeki tabipler, bu operasyonun, genetiği değiştirilmiş bir hayvandan alınan kalbin, çabucak reddedilmeden insan bedeninde fonksiyon nazaranbileceğini ispatladığına dikkati çekti.

Açıklamada, kalbin nakledildiği David Bennett’in ameliyattan bir gün evvel, “Bunun karanlıkta bir atış olduğunu biliyorum ancak bu benim son şansım” dediği aktarıldı.

David Bennett.

Birinci sefer genetiğiyle oynanmış bir domuzun kalbi kullanıldı

Üniversitenin hayvandan beşere nakil programının bilimsel yöneticisi Dr. Muhammad Mohiuddin, “Bu işe yararsa, acı çeken hastalar için bu organlardan sonsuz bir tedarik olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Daha evvelki denemelerde başarısız olunduğunu belirten Mohiuddin, “Bu sefer Maryland cerrahları, hücrelerinde çok süratli organ reddinden sorumlu olan bir şekeri çıkarmak için gen düzenlemesi geçirmiş bir domuzun kalbini kullandılar” dedi.

2021 yılının Eylül ayında New York’taki araştırmacılar, bu tıp domuzların hayvandan beşere nakiller için umut vadedebileceğini öne süren bir deney yapmış, süreksiz olarak bir domuzun böbreğini ölen bir insan bedenine yerleştirmiş ve çalışmaya başladığını gözlemlemişlerdi.

NYU Langone Health Merkezinde bu deneyi yöneten Dr. Robert Montgomery, Maryland’daki naklin, deneylerini bir daha sonraki düzeye taşıdığını kaydetti.