ABD Lideri Biden: İddiama nazaran Rusya Ukrayna konusunda hareket edecek

bencede

New member
ABD Lideri Joe Biden, bakılırsavinde 1. yılını tamamlaması münasebetiyle Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında iç ve dış siyaset başlıklarını kıymetlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın hiç görmediği yaptırımlar uygulanacak

Joe Biden, “Benim varsayımıma bakılırsa Rusya, Ukrayna konusunda hareket edecek. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda hiç görmediği yaptırımlar uygulanacak. Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Polonya ve Romanya’da asker sayımızı artıracağız” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda daha evvel hiç karşılaşmadığı kadar ağır ekonomik sonuçlarla karşılaşacağını belirten Biden, şu biçimde konuştu:

“Ukrayna’yı işgal edip etmemek Rusya’ya bağlı. Lakin Ukrayna’ya küçük bir müdahale olursa, bunun sonuçları konusunda hengame vermemiz gerekir. Lakin sona yığdıkları askerlerin kapasitesi kadar büyük bir işe girişirlerse bu Rusya için felaket olur. Rusya, Ukrayna’yı işgal ederse, ortaklarımız ve müttefiklerimizle Rusya’ya hasar verecek önemli adımlar atmaya hazırız. Bildiğiniz üzere NATO müttefiklerimize de takviye veririz.”

Rusların can kaybı hayli olur”

ABD Lideri Biden,
Ukrayna’ya halihazırda 600 milyon dolar kıymetinde askeri mühimmat gönderdiklerine işaret ederek, “Ukrayna’ya girerse, Rusların can kaybı fazlaca olur.” ihtarında bulundu.

Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda, bunun Rusya için kısa, orta ve uzun vadede önemli sonuçları olacağını belirten Biden, “Rus bankaları dolarla gayret edemeyecek.” dedi.

Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tam manasıyla bir savaş istemediğine dikkati çekerek, “Rusya, Batı’yı, ABD’yi ve NATO’yu önemli manada test edecek. Bence Ukrayna’ya girecek.” görüşünü paylaştı.

“Her ülkenin istediği örgüte katılma hakkı var”

Rusya’nın muahede kaidelerinden birinin Ukrayna’nın NATO’ya katılmaması olduğunu vurgulayan Biden, “Her ülkenin istediği örgüte katılma hakkı var. Lakin ben kısa vadede Ukrayna’nın koşulları yerine getirip, NATO’ya katılabileceğini sanmıyorum.” diye konuştu.

ABD Lideri Biden, büyük ülkelerin blöf yapmaması gerektiğini belirterek, “Putin bilgili bir adam, sonuçları hesapladığını düşünüyorum. Bence net sonucunı çabucak hemen vermedi” kestiriminde bulundu.

Putin ile diğer bir tepe daha yapabileceğini aktaran Biden, “Rusya, Ukrayna’yı işgal ederse, bu dünyada 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en değerli olay olur” tabirini kullandı.

“NATO’yu bir ortada tutmamız epey önemli”

NATO’yu bir ortada tutmanın epey kıymetli olduğunu vurgulayan ABD Lideri Biden, şunları söylemiş oldu:

“NATO ortasında farklılıklar var. her insanın tıpkı fikirde olduğundan emin olmalıyım. Rus askerlerin sonu geçerek Ukrayna askerlerini öldürdüğü durumda bu her şeyi değiştirir. Lakin NATO cephesinde tam bir birlik sağlamamız, Putin’in ne yaptığına, ne ölçüde yapacağına bağlı.”